Zaradi »rovarjenja« jamarjev ena Hubeljska jama manj!

Jamarji običajno poročamo o novo odkritih jamah. Ta novica pa je o tem kako lahko ena jama tudi izgine. Ob izvirih Hublja smo jamarji do letošnje jeseni raziskali tri jame. Najbolj opazna je tista iz katere ob povodnjih bruha slap, ki ga občudujemo z mostu. To je Veliki Hubelj. Ima dva vhoda tisti večji, ki se ga vidi in manjšo špranja nižje zahodno od stene oz. slapu. Dolžina jame je okrog 500  m, globina ali bolje višina pa 63 m. Ob deževjih se aktivira tudi vzhodni izvir, ki priteka iz jame Hubljeva kuhna.

V tej jami smo do leta 2012 našli kar nekaj novih rovov in namerili 529 m. Najbolj neopazna je tretja jama Pajkova reža s tremi vhodi. Dva smo sicer prekopali jamarji s tem smo si omogočili raziskovanje v zadnjih delih jame. Ti so sicer skozi prvi vhod dostopni le ob suši. Vhodi v Pajkovo režo so v steni oz. pobočju med vzhodno in zahodno strugo Hublja. Leta 2015 smo v Pajkovi reži našli obetavno ožino s prepihom. V nekaj akcijah smo jo razširili in prišli do vodnega toka. Ta sicer hitro odteče v sifon. Priteka pa iz ozkih špranj. Nad vodo se je jama nadaljevala z novo ožino. Tudi to smo malo razširili a ožina se nam je zdela preozka. Zato smo načrtovali  še eno akcijo. A nato je prišlo deževje. Ta del jame je dostopen le ob suši zato so se raziskave ustavile. Namerili smo 440 m  jame. Lani poleti si za jamo nismo vzeli časa. Zadnje dneve letošnjega poletja pa smo izkoristili za ponoven ogled ožine. Širjena ožina letos ni bila tako ozka kot dve leti nazaj (smo shujšali ali pa je korozija v teh dveh letih bila res intenzivna). Z veliko truda smo se nekako stlačili skozi in zadaj našli večje prostore. Že smo začeli proslavljati novo odkritje, ko so se mi rovi zazdeli nekam znani. Malo  bolje sem se razgledal in ugotovil da smo prišli v Hubljevo kuhno. Da sta jami zelo blizu so nam kazali že načrti. Na eni od akcij predhodnih sta šli celo dve ekipi istočasno  v obe jami. Tam smo se na ves glas drli a se med sabo nismo slišali. Očitno so skale in šumenje vode zadušili naše zvoke. Nova jama, sistem Hubljeva kuhna-Pajkova reža je tako dolga 980 m. Globina jame pa znaša 40 m.  Na  akciji presenečenja se je izkazal  jamarski podmladek. Za katere je ogled Hubeljskih jam tako ali tako obvezno čtivo plazenja, pajsanja skozi ožine in trganja kombinezonov. Prvo prečenje smo opravili Edi Benko, Oto Benko, Jernej Remškar in Bogomir Remškar. Tako nad Hubljem nimamo več treh jam ampak le dve z šestimi vhodi.